Quantcast

National Award Recipients Archive


Chapter Growth Award

1993 Washington Chapter

1994 New Jersey Chapter

1995 Washington Chapter

1996 Washington Chapter

1997 Florida Chapter

1998 California Chapter

1999 Wisconsin Chapter

2000 North Carolina Chapter

2001 Oregon Chapter

2002 New York Chapter

2003 Maine Chapter 

2004 Illinois Chapter

2005 Hawaii Chapter

2006 Arizona Chapter

2007 North Carolina Chapter

2008 Massachusetts Chapter

2009 Washington Chapter

2010 Texas Chapter

2011 Missouri Chapter

2012 Texas Chapter

2013 Indiana Chapter

Chapter Newsletter

1998 Arizona Chapter

1999 Wisconsin Chapter

2000 California Chapter

2001 Oregon Chapter

2002 Idaho Chapter

2003 New York Chapter

2004 Florida Chapter

2005 New Jersey Chapter

2006 New York Chapter

2007 Indiana & South Carolina Chapters

2008 Georgia Chapter

 

Chapter Website

2002 Alabama Chapter

2003 Indiana Chapter

2004 Indiana Chapter

2005 Texas Chapter

2006 Tennessee Chapter

2007 North Carolina Chapter

2008 California & Florida Chapters

 

Distinguished Service

1981 Anne S. Bergholz, WI

1981 Thomas R. Fink, PA

1981 Marquetta K. Hungerford, CA

1982 Doreen C. Magee, CO

1982 Pierrette M. Plouffe, MA

1983 Darold A. Hartsook, CO

1984 R. Gary Warner, UT

1985 H. Argell Miller, CO

1986 Roger Whiting, UT

1987 Susan Zappacosta, IL

1988 William John Vanderlaan, IN

1988 Mary Lou Vanderlaan, IN

1989 John Bodrug, BC, Canada

1990 Leif Grunseth, WA

1991 Sally Niemand, MN

1992 John Fred Spack, OH

1993 Adela Basayne-Smith, OR

1994 Ray Moriyasu, RI
1995 Marlene D.C. Hundley, VA 

1996 Ruth Marion, CO

1997 Janet R. Kahn, MD

1998 Jeffery Young, MD (deceased)

1999 John Balletto RI

2000 Jeanne Girard, CO

2001 Claude J. Gagnon III, WI

2002 Jan Schwartz, AZ

2003 Judy Dean, AZ

2004 Elliot Greene, MD

2005 Brenda L. Griffith, VA

2006 Carolyn Talley Porter, SC

2007 Cheryl Siniakin, PA

2008 Judith Aston, NV

2009 Diana Lynn Thompson, WA

2010 Dolly Wallace, MI

2011 Dr. Glenn M. Hymel, LA

2012 Dianne Polseno, MA
2013 Lori Keith, NJ
2014 William Greenberg, CT

Government Relations Activist

1996 Carolyn Talley, SC

1997 Kathy Murphy, MD

1998 Barbara Benson, NJ

1998 Barbara Mikos, PA (deceased)

1999 Jennifer Peters, MO

2000 Vlad Thomas, WI

2001 Mary Beth Braun, IN

2002 John Fred Spack, OH

2003 Carolyn Talley Porter, SC

2004 Edwin F. Sansbury, NC

2005 Jane Horton Johnson, GA

2006 Xerlan Geiser, OK

2007 Kathryn Anne Stewart, CO

2008 Richard Wedegartner, MA 

2009 Beverly May, CA & Nancy Porambo, PA

2010 Lee Stang, CT

2011 Chris Widlund, VT

2012 Maj-Lis, TN

2013 Scott Raymond, CT 

2014 Jeremy Miller, MN

Government Relations Committee

1996 Maryland Chapter

1997 Florida Chapter

1998 Iowa Chapter

1999 Missouri Chapter

2000 No Recipient

2001 No Recipient

2002 Arizona Chapter

2003 Illinois Chapter

2004 North Carolina Chapter

2005 Georgia Chapter

2006 Montana Chapter

2007 Washington Chapter

2008 Massachusetts Chapter

 

Humanitarian

1996 Marci Roberts, OK

1997 Judith Anderson, AZ

1998 Terrie Yardley-Nohr, MO

1999 Jeanne Dodge, MA

2000 Carol Kane Neilson, VT

2001 Lavina Tomer, AZ

2002 JoAnn M. Fekany, FL

2003 Sandy Aycoth, NC

2004 Winifred J. Cain, AZ

2005 Marv Kwiecinski, IN

2006 William S. Leigh, HI

2007 Haleta Holmes, OH 

2008 Paula Kochanek, RI 

2009 Jeffrey Myers, MA

2010 John G. Vines, MA

2011 Garnet Adair, AZ

2012 Ed Connor, MA
2013 Michaele Colizza, RI

2014 Cynthia Sykes, MA

  

National Meritorious

1969 James C. Bowling, TN

1970 Edna H. Rue, OR

1971 Ruth E. Williams, WA

1972 Mildred E. Hansen, IA

1972 Anna Hoops, CA

1973 David S. Carlson, CA

1974 Cecil W. George, FL

1975 Mildred E. Konsella, NE

1976 Marilyn Frender, NY

1977 Doreen C. Magee, CO

1978 Juel Janis Reilly, PA

1979 C. Nadine Graham, IN

1980 Bert Kidman, UT

1980 C. David Tinkle, NM

1981 Crescentia Sprenzel, CA

1982 Patty J. Kruschke, W

1983 Mildred Huggins, KS

1984 Vlast Vajtasa, ND

1985 B.A. Hartnett, KS

1986 Ted T. Itami, ID

1987 Raymond Moriyasu, RI

1988 William John Vanderlaan, IN

1989 Benny Vaughn, FL
1990 Susan Jackson, CO 

1991 Scott Lamp, FL

1992 Patricia Donohue, NY

1993 Gladys Manzer, FL

1994 Dana Whitfield, GA

1995 Lori Bielinski, WA

1996 Cheryl Siniakin, PA

1997 Ralph Stephens, IA

1998 William Greenberg, CT

1999 Wayne Anthony Pakulis, IA

2000 Robert E. McAtee

2001 Mildred Huggins, KS

2002 Chris Voltarel, CA

2003 Diane Gurgone, NY

2004 Glenath Moyle, OR

2005 Robert A. Doyle, GA

2006 Wayne Anthony Pakulis, IA

2007 Shirley Cooper, CT 

2008 Jennifer Sommermann, NY 

2009 Virginia H. Anthony-Barrow, NM

2010 Dan Barrow, NM

2011 Angela Palmier, IL

2012 Elaine Calenda, CO
2013 John Combe, OR 

2014 Barbara Lis, IN

Outstanding Volunteer Group

1996

Special Committee on Governance: Steve Olson, Chair

Karen Barth, Elliot Greene, Scott Lamp, Kathleen Miller, Ray Moriyasu

1997

House Of Delegates Committee: Charle Tuttle, Chair

Shirley Cooper, Patricia Donohue, Carl Wilson, Robyn Wilson, Norah Wynne, Bob Yoder

1998

Meeting Planning Committee: Karen Deprey, Chair

Betsy Benham, Debra Brooks, Cheryl Gorey, Randa Holmquest, Jeri Hudson

1999

Strategic Planning Committee:

Virginia Anthony-Barrow, John Balletto, Dan Barrow, Adela T. Basayne, Marlene Cohen, Elliot Greene, E. Houston LeBrun, William Mitchell

2000

Government Relations: Denise M. Logsdon, Chair

M.K. Knollmeyer, Beverly May, Tom Oakley, John Fred Spack, Dolly Wallace

2001

Special Committee for Insurance Issues: Pat Donohue, Chair

Debra Brooks, Ed Denning, Gary Gilbert, Barbara Grigsby, Deanna Jackson, Denise Logsdon, Dennis Ramsey

2002

Education Committee: Diane M. Sater, Chair

Burns Smith Davis, Michelle Ann Minch, Claude Salerno

2003

Planning Committee: Claude Gagnon, Chair

Jeanne Girard, Brenda Griffith, William Mitchell, Steve Olson, Judy Rassier, Christopher Sovereign

2004

Special Committee to Evaluate the Membership Structure:

Adela T. Basayne, Marietta J. Flagg, William Mitchell, Maureen A. Moon, Glenath E. Moyle

2005

Chapter Relations Committee: Chris Voltarel, Chair

Kathleen Crewdson, Deborah J. Hatch, Patricia L. Phillips, LuAnn Williams

2006

Governance Committee: Brenda L. Griffith, Chair

Dan R. Barrow, Terry Hirth-Caldwell, Fe S. Tubio, Chris Voltarel

2007 

Massage Therapy Journal Operational Committee:

Felicia Brown, Trudy B. Brown, Jamey Farina, Michael Hamm, Jacqueline C. Herbach, Kathie Lea, Jessica Libero, Dylan Thomas Lott, Martha Brown Menard, Lisa Mertz, Joseph E. Muscolino, Jane L. Neumann, Dianne Polseno, Cynthia Ann Piltch

2008

Chapter President's Council: Nancy Porambo and Ed Sansbury.

& Election Revision Operational Committee: Robert Dean Andersen, Dan R. Barrow, Josh Grant

2009 

2008 Finance Committee: Nathan J. Nordstrom, Chair

Cynthia M. Ribeiro, Judy Stahl, William J. Greenberg, Gregory Donald Schroen

2010 

Awards Operational Committee:

Mary Beth Braun, Rocky Chen, Kathleen Fleury, Deborah Hatch, Kathleen Latimer, Kerry Methot, Susan Olson, Virginia Petrucci,

Ed Sansbury

2011 

Revamping of the Policy Manual Operational Committee:

Laurel J. Freeman, Rachel Ann Mann, Lee Stang

 2012

School Benefits Operational Committee:

Cheri Monsterastelli, Candy Ann McCarty, Kathleen Paholsky, Dianne Polseno

2013

Schools Summit Planning Operational Committee:  
Stephanie Manriquez, Peter Szucs, Randy Swenson

2014

School Awards Operational Committee:  
Adrienne Asta (AZ), Cindy Farrar (GA), Linda Toomey (NY), Kate Zulaski (CA)

Outstanding Volunteer Group Chair

1996 Jean Middleswarth, NC; Standards Committee

1997 Dana Whitfield, GA; Chapter Relations Committee

1998 Laurel J. Freeman, FL; Membership Committee

1999 Brenda Griffith, VA; Education Committee

2000 Cheryl Siniakin, PA

2001 Erica Lind, WA

2002 Diana Kincaid, WA; Ethics & Standards

2003 Terrie Yardley-Nohr, MO

2004 Retta Flagg; House of Delegates Operations Committee

2005 Chris Voltarel, CA; Chapter Relations Committee

2006 Dolly A. Wallace, MI; Government Relations Committee

2007 No recipient

2008 Terry Hirth-Caldwell, MI; Planning Committee

2009 Brenda L. Griffith, VA; Governance Committee

2010 Toni Roberts, GA; Position Statement Proposal Review Workgroup

2011 Ann Blair Kennedy, SC; Chapter Presidents Council

2014 Chris Voltarel, CA; Chapter Relations Committee

President’s Award

1988 Stephen Abraham, NE

1988 James Everett; Living Earth Crafts

1989 Florida State Massage Therapy Association

1989 Fred Burke, CA; former AMTA Parliamentarian

1990 Robert Armstrong; AMTA Legal Counsel

1991 Mark Beck, ID; Educator

1992 George Kousaleos, FL; former Chair, National Certification Council

1993 Dr. Tiffany Field; Director, Touch Research Institute

1994 Grace Chan, Ontario, Canada; first President, AMTA Foundation

1995 Margaret Avery Moon, AZ; 1st Chair, NCBTMB

1996 Elliot Greene, MD; former AMTA President, 1990-94, numerous contributions

1997 David Palmer; TouchPro Institute

1998 William Greenberg, CT; retired Board Member, Chair of Grievance Committee

1999 Michael Murphy

2000 Ben Benjamin

2001 Marlys Sperger

2002 E. Houston LeBrun, WA

2003 John Balleto, RI

2004 Leon Chaitow ND; DO (UK)

2005 Cynthia M. Ribeiro, CA

2006 Diana Lynn Thompson, WA

2007 Sally Hacking,

2008 Trish Dryden, Director of the Applied Research Centre at Centennial College in Toronto

2009 Laurel Freeman, FL

2010 Maureen Moon, CO

2011 Adela Basayne, OR

2012 Chris Voltarel, CA

2013 Rick Rosen, NC

2014 Dan Barrow, NM

Special Recognitions

Emeritus Status is a special honor bestowed upon members of AMTA who have contributed exemplary service and/or knowledge that has benefited massage or the Association.

1995 Ray Moriyasu, RI; granted Emeritus Status 

Sports Massage Achiever

1996 Sue Kozisek, NE

1997 Gay Koopman, WA

1998 George Glass, VT

1999 Barbara Bohaty, NE

2000 No Recipient

2001 Selton Scott Stevens III, ID

2002 Roger Olbrot, UT

2003 Gay B. Barefield, SC

2004 Ernest J. Kidd, VA

2005 Cyndi S. Fine, WI

2006 Lee Stang, CT

2007 Maryanne Daniel, CT

2008 Esteban Ruvalcaba, MO

2009 Clifford A. Dewitt, VA

2010 Nestor V. Battung, IL

          & Richard M. Testa, CT

2011 Laura Stevenson-Flom, CT

2012 Bruce Spicer, NJ

2013 Richard Lomeli, CA
2014 Lou Ann Botsford, RI

Sports Massage Team

1996 Connecticut Chapter

1997 New Jersey Chapter

1998 Missouri Chapter

1999 Washington Chapter

2000 Ohio Chapter

2001 Washington Chapter

2002 Vermont Chapter

2003 Missouri Chapter

2004 Ohio Chapter

2005 Maine Chapter

2006 Connecticut Chapter

2007 Washington Chapter

2008 Connecticut, Ohio and Rhode Island Chapters

 

 

| Share

"AMTA keeps me motivated. It is such a valuable resource for ideas, professional connections, continuing education and support. "

Teresa H., AMTA member since 2005

We are AMTA

AMTA has long been the leading choice among massage therapists looking to establish themselves within the profession. We provide our members with the strongest benefits and promote massage therapy to the public and health care community.

Learn more

Contact us
500 Davis Street, Suite 900 Evanston, IL 60201 1-877-905-0577 8am–5:30pm CST M–F
Contact us
Stay connected

Read mtj »

Massage